Alabama Tea Party Candidates

Endorsements for July 17th, 2018

Lt. Governor – Will Ainsworth

Alabama Supreme Court Associate Justice Place 4 – Sarah Hicks Stewart

Court of Civil Appeals Place 1 – Michelle Manley Thomason

Court of Criminal Appeals Place 2 – Chris McCool

Commissioner of Agriculture – Rick Pate

State Board of Education District 2 – Tracie West

Alabama House

  • District 17 – Tracy Estes
  • District 38 – Todd Rauch
  • District 88 – Will Dismukes
  • District 91 – Lister H. Reeves, Jr.

Alabama Tea Party Candidates for June 5th, 2018:

Lt. Governor – Rusty Glover

Attorney General – Chess Bedsole

Alabama Supreme Court Chief Justice – Tom Parker

Alabama Supreme Court Associate Justice

  • Place 1 – Debra Jones
  • Place 4 – John Bahakel

Court of Civil Appeals

  • Place 1 – Michelle Manley Thomason
  • Place 2 – Terri Willingham Thomas

Court of Criminal Appeals

  • Place 1 – Richard Minor
  • Place 2 – Chris McCool
  • Place 3 – Bill Cole

Secretary of State – John Merrill

Treasurer – John McMillan

Auditor – Jim Zeigler

Commissioner of Agriculture – Rick Pate

Public Service Commission

  • Place 2 – Robin Litaker

Congress

  • District 2 – Rich Hobson
  • District 4 – Anthony Blackmon
  • District 5 – Mo Brooks

Alabama House

  • District 3 – Andrew Sorrell
  • District 4 – Tom Fredericks
  • District 5 – Danny Crawford
  • District 6 – Andy Whitt
  • District 9 – Scott Stadhagen
  • District 10 – Charles Orr
  • District 12 – Corey Harbison
  • District 14 – Tim Wadsworth
  • District 16 – Kyle South
  • District 17 – Tracy Estes
  • District 22 – Ritchie Whorton
  • District 23 – Tommy Hanes
  • District 29 – Becky Nordgren
  • District 30 – Rusty Jessup
  • District 31 – Dustin DeVaughn
  • District 39 – TJ Maloney
  • District 42 – Jimmie Hardee
  • District 45 – Ted Crockett
  • District 49 – April Weaver
  • District 73 – Matt Fridy
  • District 87 – Adam E. Parker
  • District 88 – Will Dismukes
  • District 89 – Wes Allen
  • District 91 – Lister H. Reeves, Jr.
  • District 99 – Charles Talbert
  • District 105 – Janet Brown Oglesby

Alabama Senate

  • District 2 – Tom Butler
  • District 4 – Paul Bussman
  • District 6 – Larry Stutts
  • District 7 – Sam Givhan
  • District 8 – Max D. Fuller
  • District 10 – Mack Butler
  • District 12 – Wayne Willis
  • District 13 – Tim Sprayberry
  • District 21 – Gerald Allen
  • District 25 – Will Barfoot
  • District 32 – David Northcutt
  • District 34 – Jack Williams

State Board of Education

  • District 2 – John Taylor
  • District 8 – Wayne Reynolds

Cleburne County

State Republican Executive Committee, Cleburne County Place no. 1 – Tim Sprayberry

Colbert County

Colbert County Republican Executive Committee, Place no. 6 – Andrew Sorrell
Colbert County Republican Executive Committee, Place no. 1, District no. 2 – Dennis Sorrell

DeKalb County

Dekalb County Republican Executive Committee Place no. 4, District no. 1 – Benjamin Windom
Dekalb County Republican Executive Committee Place no. 5, District no. 1 – Rodney Ivey

Special Election for Renewal and Continuation of Levy of the 1 Mill Countywide School Tax – AGAINST proposed taxation
Special Election for Renewal and Continuation of Levy of the 3 Mill Countywide School Tax – AGAINST proposed taxation
Special Election for Renewal and Continuation of Levy of the 7.5 Mill Countywide School Tax – AGAINST proposed taxation
Special Election for Renewal and Continuation of Levy of the 3 Mill School District Tax – AGAINST proposed taxation

Lauderdale County

Lauderdale County Probate Judge – William Smith

Lauderdale County Board of Education, Place no. 4 – Joshua Miller

State Republican Executive Committee, Lauderdale County Place no. 1 – John Hargett
State Republican Executive Committee, Lauderdale County Place no. 4 – James Elwin Irby

Lauderdale County Republican Executive Committee

Place 1 – Barry Morris
Place 3 – Joan Davis
Place 5 – no recommendation
Place 8 – Matthew Sorrell
Place 11 – no recommendation
Place 14 – Josh Miller
Place 20 – Margaret Irby
Place 21 – Billy Hammock
Place 23 – Shelly Pettus
Place 24 – Jonathan Foster
Place 25 – John Hargett

Limestone County

Limestone County Commission Chairman – Collin Daly

Limestone County License Commissioner – Terry Persell

State Republican Executive Committee, Limestone County, place 1 – John Wahl
State Republican Executive Committee, Limestone County, place 3 – Ben Harrison

Madison County

Madison County Probate Judge – Frank Barger

State Republican Executive Committee, Madison County District 1, Place 1 – Matthew A. Hitt
Madison County Republican Executive Committee, at Large Place no. 6 – Brad Taylor
Madison County Republican Executive Committee, at Large Place no. 9 – Tina Clark
Madison County Republican Executive Committee, District 11, Place 2 – Ralph Weber
Madison County Republican Executive Committee, District 11, Place 3 – Thomas Scovill

Morgan County

State Republican Executive Committee, Morgan County Place no. 4 – James Henderson

Shelby County

State Republican Executive Committee, Shelby County Place no. 1 – Bill Armistead

Tuscaloosa County

Tuscaloosa County Probate Judge – Rob Robertson

State Republican Executive Committee, Tuscaloosa County Place no. 4 – Don Wallace


Alabama Tea Party Candidates for 2016:


Vote Tuesday, November 8, 2016

US Senate – Richard Shelby
Congress 5th District – Mo Brooks
Congress 6th District – Gary Palmer
Associate Justice of the
Supreme Court, Place no. 3 – Tom Parker

District Attorney for Marion and Winston Counties (25th Judicial Circuit) – Scott A. Slatton

Madison County Commission District 1 – Tim McNeese
Madison County Board of Education District 6 – Shere Rucker

Jefferson County Circuit Court, Place 11 – Pat Thetford
Jefferson County District Judge, Place 10 – Teresa Hester
Jefferson County, District Judge, Place 4 – Riggs Walker

Conservative recommendations for the Constitutional Amendments:

Amendment 1 – No

Amendment 2 – No

Amendment 3 – No

Amendment 4 – No

Amendment 5 – No

Amendment 6 – No – Makes it harder for corrupt politicians like Gov. Bentley to be impeached.

Amendment 7 – Yes

Amendment 8 – Yes – Makes Right to Work part of the Constitution in addition to being a statute.

Amendment 9 – No

Amendment 10 – No

Amendment 11 – No – gives cities huge eminent domain power to benefit business and destroys property rights.

Amendment 12 – No

Amendment 13 – Yes

Amendment 14 – Yes

Madison County Local Amendment 1 – Yes


Vote Tuesday – March 1st 2016

US Senate – Shadrack McGill or Marcus Bowman
Congress 1st District – Dean Young
Congress 2nd District – Becky Gerritson
Congress 3rd District – Larry Dichaira
Congress 5th District – Mo Brooks
Supreme Court – Tom Parker
PSC President – Terry Dunn
State Board of Education District 1 – Jackie Zeigler
State Board of Education District 3 – Stephanie Bell
State Board of Education District 7 – Rhea Tays Fulmer

YES on Amendment One. It is poorly worded. It does not provide a pension. It replaces an already-existing pension that the officials are not required to pay into with one that they do pay into.

Madison County

County Commission:
District 1 – Tim McNeese
District 3 – Larry Durham

Madison County Board of Education, District 4 – Dave Weis

Pike County

Probate Judge Wes Allen

County Commission:
District 3 – Jimmy Barron
District 4 – Chad Copeland
District 6 – Russell Johnson

Marion/Winston

Marion/Winston Counties Circuit Judge 25, Place 1 – Judge John Bentley

Jefferson County

Jefferson County Circuit Judge 10, Place 25- Aaron Dettling

Shelby County

Vote NO to Sunday liquor sales.

Limestone County

Limestone County Commission Place 4 – Ben Harrison

Limestone County Circuit Judge – Chad Wise

Lauderdale County

County Commission:
Chairman – Danny Pettus
District 1 – John Hargett
District 2 – Fay Parker

Lauderdale County Circuit Judge, Place 1 – William Smith
Lauderdale County Circuit Judge, Place 2 – James Irby

District Attorney Circuit 5 (Chambers, Tallapoosa, Macon, Randolph) – Bill Harris

Tuscaloosa County

Tuscaloosa County District Attorney – Hays Webb

Tuscaloosa County District Judge Place 2 – Jim Gentry

Tuscaloosa County Commissioner District 2 – Jerry Tingle.

Mobile County

Mobile County Commission – Jerry Carl

Mobile County School Board – Theresa Hubbard

Baldwin County

Baldwin County School Board – Chris Francis

Copy the Above and send to your friends, neighbors, church members. Help elect conservatives to govern Alabama.

Alabama Tea Party Candidates for 2014:



It is time to go back to our tea party foundations,
keep Constitutional law, return States Rights 10th Amendment, and stop big brother Obama NSA spying.

Vote Runoff Tuesday July 15

State Auditor – Jim Zeigler

Ala Public Service Commission – Terry Dunn

Secretary of State – Reece McKinney

Congress 6th District – Paul DeMarco

Birmingham Area
House District 43, State Rep, Jefferson and Shelby Counties – Arnold Mooney or Amie Beth Shaver.
State Senate 17, Blount and Jefferson Counties – Brett King

Jefferson County – Republican Executive Committee
Vote ONLY in your area, by House District of your legislator

HD 45 – Place 1 – Deanna Frankowski
HD 47 – Place 1 – Alison Lyle Sanda
HD 54 – Place 1 – Patricia N. Moore

North Alabama
Stanley Hill – Limestone County Commission District 1
State Executive Committee Candidates – Limestone County – Jim Burden
Matt Massey – Superintendent of Education Madison County

Shad McGill – Revenue Commissioner, Jackson County
Corey Harbison – State Representative Alabama House, Cullman County

Lauderdale County – Florence area
Tim Melson – State Senate Dist 1, Lauderdale, Limestone, and northern Madison Counties.

Lauderdale Republican STATE Executive Committee
Place #3 – Andrew Sorrell
Lauderdale County Executive Committee Seat 19: Trey Edwards

Endorsement for Montgomery area candidates 2014:

Lee County State Executive Committee – Stephen Benson

Montgomery County, State Executive Committee Runoff Candidates:
Place 1- Bart Cook
Place 5- Brandon Walters
Place 9 – Will Barfoot

Houston County State Executive Committee
Place 1 Calvin Reid – – – Place 3 Lori Beth Evans

Mobile, Baldwin and lower Alabama Candidates

Greg Albritton -State Senate District 22, Baldwin, Monroe, Escambia, Washington, Clarke, and Conecuh Counties

Mobile State Republican Executive Committee – Phillip Benson

Cullman County:
Cory Harbinson – State House 12

Copy and Forward – Remind your friends to go Vote July 15


Vote Tuesday June 3rd

U.S. SENATOR:  Jeff Sessions (R)

GOVERNOR –  Robert Bentley (R)

Lt. GOVERNOR – Stan Cooke (R)

State Auditor – Jim Zeigler

ALABAMA PUBLIC SERVICE COMMISSION
Place 1 Kathy Peterson
Place 2 Terry Dunn

Thomas Casson – Congress 3rd District

Congress District 5 Mo Brooks (R)

Congress District 6 Scott Beason (R)

Mike Parsons
State Board of Education, District 8. – Counties of Madison, Limestone, Jackson, Dekalb, and Etowah.

Patricia McGriff
State Board of Education, District 6   – Counties of Cullman, Blount, St. Clair, Cherokee, Dekalb, Morgan, Marshall.

Betty Peters
State Board of Education Distinct 2  – Barbour, Chambers, Clay, Coffee, Covington, Dale, Geneva, Henry, Houston, Lee, Randolph, Russell, Tallapoosa, Talladega Counties

Tim Sprayberry – State Senate Dist 13 Chambers, Cherokee, Clay, Cleburne, Lee, Randolph

Birmingham – Central Alabama

*Scott Beason – Congress 6th District
* Bobby Humphryes House District 16, Jefferson, Tuscaloosa, Fayette, Lamar
* Jody Trautwein for House Dist. 73, State Rep, Jefferson and Shelby Counties
* Joe Freeman, House Dist 44, State Rep Birmingham
* Cheryl Ciamarra, for House District 43, State Rep, Jefferson and Shelby Counties.
* Jerry Fielding – State Senate 11, Shelby, Calhoun, Talladega
* Tony Ladu for Tax Assessor Jefferson County
* Adam Ritch – State Senate 17, Blount and Jefferson Counties

* Rick Needham – Sheriff Shelby County

North Alabama – and Huntsville

* George Barry – State Senate Dist 2, Madison area
* Jonathan Berryhill – State Senate Dist 1, Lauderdale, Limestone, and northern Madison Counties.
* Ritchie Whorton – State Representative, House Dist 22, Madison, Jackson
* Drew McKay – Tax Collector Madison County

Cullman County:
Roy Jackson – State House 12
Melvin Hastings – State House 9
Mike Rainey – Sheriff of Cullman County
Republican Executive Committee
Patricia McGriff – Place 1
Gary McGriff – Place 2
Tom Beason – Place 3


Calhoun County Conservative Recommendations:
* Steven Guede – Senate District 12, Anniston, Calhoun County
* Ross McGlaughn – Sheriff Calhoun County
* Lee Patterson – Calhoun County Commission Dist Five.
Republican State Executive Committee:
* Carol Allen – Place 1
* Larry Sims – Place 2
* Thomas Casson – Congress 3rd District

East Alabama and Montgomery:

* Lucie McLemore – District Judge, Elmore County
* Bill Harris – State Senate 30, Autauga, Elmore, Coosa, Chilton Counties
* Sandy Toomer – House District 79 – Auburn

* Betty Peters – State Board of Education Distirct 2 – Houston County and other south east Alabama counties: Barbour, Chambers, Clay, Coffee, Covington, Dale, Geneva, Henry, Lee, Randolph, Russell, Tallapoosa, Talladega

* Tim Sprayberry – State Senate Dist 13 Chambers, Cherokee, Clay, Cleburne, Lee, Randolph

* Thomas Casson – Congress 3rd District

* Amy Dent – Republican Executive Committee – Pike County

Mobile, Baldwin and lower Alabama Candidates

* Greg Albritton -State Senate District 22, Baldwin, Monroe, Escambia, Washington, Clarke, Conecuh Counites
* James Hall – State Rep Dist 64, Baldwin and Monroe Counties
* Jeff Dunn – Sheriff of Baldwin County

Baldwin State Republican Executive Committee:
Qunitin Reece Place 7
Dean Young Place 5

Howard Waters – Sheriff of Mobile County
Jay York – District Judge
Jack Williams – State House District 102
Mobile State Republican Executive Committee
Chip Brown – Place 5
Janet Oglesby – Place 6
Phillip Benson Place 8
Lutricia Strange – Place 9
Austin Rainwaters – Place 10

Limestone County:
Eric Smith or Eric Redd – Sheriff
Stanley Menefee – Limestone County Commission Chairman
Stanley Hill -Limestone County Commission District 1
Adam Hutchins – Limestone County Commission District 3
State Executive Committee Candidates – Limestone County:
Place 1 Glenda Neill
Place 2 John Wahl or Jim Burden
Place 3 Randall Peak or Ronnie Coffman

Lauderdale County – Florence area
* Josh Sterling Statom – State House District 1, Lauderdale County
* Jonathan Berryhill – State Senate Dist 1, Lauderdale, Limestone, and northern Madison Counties.
* Danny Pettus – County Commission Lauderdale County

Republican STATE Executive Committee from Lauderdale County
Place #1 Matthew Sorrell
Place #2 John Harget
Place #3 Allen Long
Place #4 Angela Broyles

LAUDERDALE COUNTY Local Republican Executive Committee
Andrew Sorrell Place 6
Matthew Sorrell Place 8
Steve Phillips Place 16
Paul Wardell Place 18.
Ben Broyles Place 19
Allen Long Place 20
Chandler Stone Place 21
Danny Pettus Place 22
Joan Davis Place 23
Angela Broyles Place 24
John Hargett Place 25

Forward to your friends. They need this information.

Tuscaloosa – West Alabama
* Bobby Humphryes House District 16, Tuscaloosa, Fayette, Lamar, western Jefferson
District 61
* Brian Keith Foley – House District 61, Tuscaloosa, Pickens County
* Jamey Clements – House District 62, Tuscaloosa
Republican Executive Committee
Anne T. Odom- Place 2
Don Wallace – Place 3
Jackie Ray – Place 4
James H. Zeanah – Place 6
Elois Zeanah – Place 8







Click on I Like and Share

Vote in the Republican Primary: June 3, 2014
Run-off: July 15, 2014